Lucky a Hanky, všehostránky

I myšlení občas škodí zdraví. (ARISTOTELES)

Přihlaste se

Novinky

Vaše nejnovější komenty

Referáty

Včelí dar-propolis

Propolis je rostlinná pryskyřice, kterou přinášejí do svého společenství včely; zabraňují tím kvašení, hnití i plesnivění úlu i napadámí jeho stěn červotočem. Propolis však má i jiné jedinečné účinky. Už po staletí se s jeho pomocí konzervují staré oltáře, dřevěné sochy, voskové pečeti. Egyptské mumie balzamované propolisem se dodnes uchovaly v takové kvalitě, že lze rozeznat choroby, jimiž zaživa lidé trpěli. Lak s příměsí propolisu má zásluhu i na unikátním zvuku houslí italského mistra Stradivariho.

Nejdůležitější nejsou však léčivé účinky tohoto včelího “daru”. Už staří Římané používali směs propolisu, medu a popela k dezinfekci zranění. Propolisem se léčí lidé po staletí, přesto však stále není oficiálně uznaným léčivem. Každá rostlina má totiž pryskyřici jiného složení, takže nelze přesně stanovit standard homogenní hmoty propolisu, jehož kvalitu by bylo možno jednoznačně kontrolovat. Propolis obsahuje přes 150 chemicky definovaných látek, což je zcela unikátní počet. Má mnoho léčivých účinků: brání růstu bakterií, kvasinek a plísní, regeneruje kůži, ničí virus chřipky, léčí opary a některé záněty, v místě podání tlumí bolest, stahuje rány, hojí poškozenou sliznici. Šampon s propolisem vyživuje vlasy a působí proti lupům. Důležitou roli hraje i v obraně těla proti infekcím. Podporuje totiž tvorbu protilátek a usnadňuje kontakt bílých krvinek s předmětem jejich zájmu. Propolis násobí účinky některých antibiotik, proto ke kvalitní léčbě stačí malá dávka antibiotika, kterým není oslabena imunita organismu. Před podáním propolisu je ho však nutno vyčistit od nečistot do podoby extraktu; ten je zbaven také bílkovin včelího těla, vyvolávajících alergie. Pro užívání surového propolisu je nejvhodnější medovicový med, který obsahuje stopové množství propolisu zbaveného všech nežádoucích příměsí.

 

Zdroj: Panoráma křížovek, 5/1997

Žádné komentáře
 
Pro vaši úspěšnost při jednání jsou určující čtyři základní prvky. Jsou to: síla, čas, informace a dovednost.(SAMUEL RICHARDSON)