Lucky a Hanky, všehostránky

I myšlení občas škodí zdraví. (ARISTOTELES)

Přihlaste se

Novinky

Vaše nejnovější komenty

Referáty

Osobnosti

Upozornění: Toto je na pokračování! Budu to přidávat všechno sem, do jednoho článku!

Ať se vám to pěkně čte a je to třeba i užitečný:D

Pieter Brueghel starší-malíř

Nejvýznamnějším vlámským malířem 16. století byl Pieter Brueghel (či Breughel) starší (asi 1526-1569). Pocházel patrně z velmi chudého prostředí, ale díky svému nadání se stal žákem mistra malířského cechu Pietra van Aelsta. Roku 1552 se vydal na ročnícestu do zaslíbené země malířů-do Itálie, ale způsob tvorby italských malířů zdůrazňovat bohatství a blahobyt těch, kteří mohliobrazy zaplatit, ho neuspokojoval. Brueghelovo jméno obohatilo sloník naší lidové mluvy výrazem “brajgl”-zmatek, hemžení, srocení. Jeho obrazy jsou skotečně zalidněny nesčetnými figurkami nebo fantastickými postavami a zvířaty. Byla mu blízká domácí tematika; rád zobrazoval výjevy z lidových slavností, pitek a radovánek. Vášnivým sběratelem jeho obrazů byl i Rudolf II.

Charlotte, Emily a Anne Brontëovy-spisovatelky

V první polovině minulého století vstoupily na literární scénu tři anglické spisovatelky irského původu, dcery duchovního, proslavené svými díly v době, kdy literárně činné ženy byly vyjímkou. Charlotte Brontëová (1816-1855) byla vůdčím duchem sester Emily (1818-1848) a Anne(1820-1849). Charlotte, píšící pod pseudonymem Currey Bell, se proslavila hlavně románem Jana Eyrová z roku 1847, který byl několikrát zfilmován a uváděn jako seriál i v naší televizi. Uznání se dočala i Emily se svým románem na větrné hůrce (1847). Brzy však zemřela a nejmladší Anne ji za rok následovala (napsala román Anežka Greyová a Dvojí život Heleny Grahamové). Charlotte, ,těžce nemocná, ještě nalezla síly pro dva romány: Shirley a Villette. Všechny sestry zemřely na tuberkulózu.

Hector Berlioz-nudební skladatel, dirigent a publicista

Francouzský hudební skladatel, dirigent a publicista Hector Berlioz (1803-1869) studoval zprvu lékařství, později konzervatoř. Dříve než hudebními se Berlioz na veřejnosti ohlásil početnými teoretickými články. Berliozova hudba má dva charakteristické prvky: především programovost a obsahovost, v jejímž vášnivém prosazování soutěžil pouze s Ferencem Lisztem. Drihým tipyckým rysem Berliozovy hudby je bohatá, barvitá a romantická instrumentace s neobvyklými efekty. Z jeho děl jsou prováděny především jeho symfonie-Fantastická symfonie, Harold v Itálii, Romeo a Julie, předehry, sbory a oratoria (Faustovo prokletí), méně už tři jeho opery.

Alfred Edmund Brehm

Velký milovník přírody Alfred Edmund Brehm (1829-1884), německý zoolog a cestovatel, se stal významným populizátorem světa zvířat. Jeho otec byl vášnivým ornitologem a zakladatelem první skutečně velkorysé ornitologické sbírky. Mladý Brehm podnikl několik cest-první z nich vedla do Afriky, poté projel Evropou i západní Sibiří a nato procestoval Habeš. Díky svým znamenitým spisům o těchto cestách se stal ředitelem hamburské zoologické zahrady a později i berlínského akvária. Veškerý svůj čas věnoval spisování jedinečného díla Ilustrovaný život zvířat, kterým se stal populární po celém světě.

Karel Absolon

Český zoolog, speolog a paleoantropolog Karel Absolon (1877-1960), byl všestranným vědcem a popularizátorem. Zabýval se výzkumy v krasových oblastech Moravského krasu a na Balkáně. Při svých jeskyňářských výzkumech nezanedbával ani zoologické sběry. Byl vynikající entomolog a prováděl sběry dávno před tím, než se jeskynní brouci stali sběratelskou módou. Hlavní význam díla prof. Absolona je však v paleoantropologii, vědě o pravěkém člověku. K výzkumům ho podnítila zejména nesmírně bohatá naleziště na Moravě, o nichž napsal: “Posunuje meze vzniku univerzální lidské kultury o mnoho desetiletí zpět.” Přispěl k nalezení 40 000 pravěkých nástrojů a zbraní a je rovněž objevitelem nalezišť ve Věstonicích.

Zdroj: Panoráma křížovek, 5/1997

Žádné komentáře
 
Pro vaši úspěšnost při jednání jsou určující čtyři základní prvky. Jsou to: síla, čas, informace a dovednost.(SAMUEL RICHARDSON)